SVETSKÉ LISTY home page SECULAR LETTERS
O nás Klerikalizmus Rôzne Názory ENGLISH 
Múdrosť a tolerancia sú dve najdôležitejšie cesty k slobode
 
 
 
Prevzali sme od iných
Burza s diplomami na Katolickej univerzite v Ružomberku
[5. 10. 08]

Potřebujete rychle, lacino a bez problému zvýšit svou akademickou kvalifikaci?

Nepleťte se, nejde o propagační zavádějící slogan. Žel, je to skutečnost.

Nemusíte psát vědecká pojednání podložená výzkumy a čekat dlouho, až vás komise vyzve k obhajobě. Dokonce nemusíte se ani namáhat s překladem své práce. Stačí přijít na Katolickou univerzitu do Ružomberka, zaplatit poplatek, předložit nějakou práci, několik vědeckých citací a za několik měsíců máte s jistotou diplom ušitý podle svého přání...

Polákům se to vyplácí a za poslední dva roky jich titul docenta získalo třicet dva. Bez stresu a s jistotou uspěli na Katolické univerzitě v Ružomberku, kde je navíc rektorem jejich krajan - Polák. Práce mohou předložit v polštině, především z oboru sociálních věd. Univerzita tvrdí, že vše je v souladu se zákonem. Uchazečům nevadí, že diplom je z univerzity nižší kvality, která se dlouhodobě na Slovensku netěší dobré pověsti. Doma se jim přesto zvýší plat o sto procent. Proč nevyužít takové příležitosti!

Nevadí, že žadatelé by se mnohdy na svých univerzitách stěží k diplomům dopracovali, protože jsou známí svou nízkou kvalitou vědomostí a nulovou publikační činností. Tady v cizině tyto maličkosti dodavatele diplomů nevzrušují. Vykazují, kolik žadatelů obhájilo, kolik a jakých vědeckých pracovníků univerzita vyprodukovala. Jejich kvalita je vedlejší. Zaplatili - a to je podstatné.

Nedá mi nevzpomenout jednoho klasika, dnes zatracovaného, který ještě na počátku minulého století řekl, že lidi neposuzujeme podle hávu, který si sami oblékli, ani podle titulů, které si sami dali, ale nejvíce zarážející je, že k podobným praktikám se snížila Katolická univerzita, u níž by obyčejný smrtelník předpokládal, že vše probíhá v souladu s kostelním pořádkem a nikoli, že se za peníze dá koupit dokonce i vysokoškolský diplom. I když nakonec, katolická církev od nepaměti měla problémy s tím, že za peníze se odpouštěly daleko větší zločiny než rozdávání vysokoškolských diplomů. Jana Husa dokonce upálili, když si dovolil na jejich neřesti upozornit. Zdá se, že v církvi se od těch dob změnilo pramálo. Jen se rozšířil sortiment, za co se platí a suma peněz.

Abychom byli spravedliví. Množství narychlo zřízených univerzit, které jsou víceméně pomníčky politiků, jež po sobě zanechali budoucím generacím, nemá rovněž vysokou kvalitu. Využívají je i politici, kteří nemají vysokoškolské vzdělání a pracovní kolotoč by jim nedovolil, aby bez problémů získali, mnohdy ve zkráceném termínu, požadované diplomy. Rychlostudium se podepsalo i na jejich úrovni stupně vzdělání. Mnohdy nám vyrazí dech svou neznalostí nebo chováním.

Na Slovensku nyní probíhají kontroly, které mají posoudit úroveň všech vysokých škol, včetně Katolické univerzity. Bude se rozhodovat, zda jí ponechají právo habilitovat docenty. Dříve než o Katolické univerzitě začal psát polský tisk a příslušné polské orgány požádaly ministra školství SR Jána Nikolaje (SNS) o vyjádření k případu, upozornila Slovenská rektorská konference ministerstvo školství na podivné praktiky Katolické univerzity a nízkou úroveň nových docentů. Požádala, aby na Katolické univerzitě byla vykonána kontrola a učiněna potřebná opatření. Podle oficiálního vyjádření se ministr má přesvědčit osobně, co se na univerzitě děje.

18. září 2008, Lýdie GRECKÁ


Na margo

Každý, kto nejakým spôsobom prišiel do kontaktu s Katolíckou univerzitou v Ružomberku má svoje poznatky, mnohí hovoria o neznášanlivosti, konfliktoch, nedobrých vzťahoch medzi fakultami a iných nešvaroch.

Jedna z bývalých, silno nábožensky orientovaných študentiek sa v súkromnom rozhovore vyjadrila, že sa hanbí priznať, že študovala na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Tento článok sme prevzali z českých Haló novin.


Copyright © 2000—2008 Kontaktná adresa:
Spoločnosť PROMETHEUS
Pod Bánošom 14
974 11 Banská Bystrica
Bankový účet: vo VÚB č. 2373806858 / 0200
Adresa elektronickej pošty:
humanist@pobox.sk