SVETSKÉ LISTY home page SECULAR LETTERS
O nás Klerikalizmus Rôzne Názory ENGLISH 
Múdrosť a tolerancia sú dve najdôležitejšie cesty k slobode
 
 
 
Prevzali sme od iných
ABRAKADABRA, BUDU PREZIDENT

[21. 9. 08]

Týden (Eva Pešková, 21. 7.) - Demokrat Barack Obama nedávno vysypal kapsy a odhalil překvapivé množství talismanů. Svému republikánskému rivalu Johnu McCainovi ovšem v pověrčivosti nesahá ani po kotníky.

Přívěsek ve tvaru orla bělohlavého, symbolu Spojených států, medailon Madony s dítětem, náramek vojáka sloužícího v Iráku nebo miniaturní sošku hinduistického opičího boha Hanumána. To všechno vyndal koncem června Barack Obama (46) z kapes v Albuquerque v Novém Mexiku, když se ho třiadvacetiletá Eirinn Sanchezová zeptala, co ho může přimět, aby voličům odpovídal pravdivě. „Když chcete, aby vás ti lidé (dárci talismanů) volili a žádáte je o důvěru, raději byste to měla brát vážně a nepřehánět to se sliby,“ řekl podle listu The New York Times na vysvětlenou.

Dárků od lidí, kteří mu drží palce v boji o Bílý dům, nasbíral během sedmnáctiměsíční kampaně „padesát, možná sto“ a každý den si jich s sebou několik bere. Letos v únoru se v pořadu 60 Minutes na CBS News také pochlubil jediným rituálem, který zavedli členové jeho kampaně.

Na začátku sezony primárek během letošního ledna poradci illinoiského senátora vypozorovali, že si jejich šéf před vítěznými souboji v Iowě a Jižní Karolíně šel zahrát basketbal, kdežto před bitvami, které prohrál, jako třeba v New Hampshire nebo Nevadě, se svému koníčku nevěnoval. „Takže jsme z toho udělali jasné pravidlo, v den voleb musím hrát basketball,“ řekl Oba- ma ve zmíněném pořadu.

Plné kapsy štěstí

Mezi všemi kandidáty na hlavu Spojených států v počtu talismanů i roztodivných úspěch jistících rituálů jednoznačně vede republikán John McCain (71). Jeho pověrčivost se rozkřikla už v roce 2000, kdy kandidoval na prezidenta poprvé. List Washington Post popsal tehdy třiašedesátiletého vietnamskému válečného veterána McCaina jako „hlavního šamana“.

Po kapsách totiž mívá nejen drobné mince, kompas, laminovaný čtyřlístek, váček s kusy neidentifi kovanéhorniny nebo pero darované jakýmsi kmenovým náčelníkem, ale také vykonává takový počet rituálů různého druhu, že to čas od času klade značné nároky na jeho okolí. Ulehčením zřejmě bylo, že mezi vyznavače nad- přirozena patřili (a dodnes patří) také někteří McCainovi spolupracovníci.

„Rozhodně nevěštíme z kuřecích vnitřností,“ ujišťoval reportéra Washington Postu John Weaver, jeden z nejbližších McCainových poradců, hlavní stratég kampaně a autor nápadu nazvat volební autobus Expres upřímnosti (Straight Talk Express). Po úctyhodném výčtu aktivit založených na rozmanitých pověrách se takové ujištění trochu míjelo účinkem.

Přítel jako talisman

Tak například Weaver byl pověřen tím, aby měl u sebe za všech okolností McCainovo kuličkové pero štěstí značky Zebra Jimnie Gel Rollerball. Pokud tak Weaver činil i v kampani před letošními volbami, bylo to jen do července loňského roku, protože tehdy musel odejít po měsících potíží se sháněním sponzorů. Lany Wiles, organizátor předvolebních cest, zase musel před každou debatou, kterou jeho šéf vedl s protivníky, shánět pečená žebírka, protože to je kandidátovo „šťastné jídlo“. Konzumoval je i McCainův tým - snad aby štěstí bylo dokonalé.

Republikánský kandidát má i přítele, který mu podle jeho mínění přivolává volební úspěchy. Jmenuje se Steve Dart a stál po McCainově boku během všech voleb počínaje okamžikem, kdy arizonský politik poprvé vstoupil do Kongresu. Pro upřesnění: v roce 1982 byl zvolen do Sněmovny reprezentantů a od roku 1987 je senátorem. McCain si pojišťuje úspěchy ve volebních kampaních nošením stejných oblíbených bot a „šťastného“ svetru. V New Hampshiru má svůj „šťastný“ hotelový pokoj, v němž samozřejmě před primárkami spal na „šťastné“ straně postele.

Když je řeč o postelích; na ně republikánský kandidát nikdy nepokládá klobouk, protože pak je neštěstí hotové. Podle drsnější verze této pověry pokrývka hlavy na posteli může dokonce přivolat „smrt v domácnosti“.

Na sletu datlů

Ani lidé ze senátorova okolí se v pověrčivosti nenechávají zahanbit. Lobbista Rick Davis, manažer kampaně před osmi roky a letos až do 2. července, kdy jej nahradil Steve Schmidt (někdejší mluvčí viceprezidenta Dicka Cheneyho a oblíbenec Bushova poradce Karla Rovea), připisoval primárková vítězství jisté kravatě. Stratég kampaně z roku 2000 Mike McMurhphy zase přivolával volební vítězství „havajskou košilí a ponožkami barvy khaki s palmovým vzorem“. Zdárné mezníky kampaně prý na dřevo zaklepávali úplně všichni, takže schůzky McCainova týmu mohly někdy připomínat spíše slet datlů než běžné porady o nejlepší taktice.

Mark Salter, který pomáhal arizonskému senátorovi při psaní několika knih, se odmítal v roce 2000 do konce nominační bitvy oholit, aby to jeho šéfovi nepřineslo smůlu. Dlouho se tehdy netrápil, neboť John McCain z boje odstoupil počátkem března po pomlouvačné kampani, která odstartovala sérii proher už v půlce února v Jižní Karolíně. Tentokrát to bude mít těžší, protože vousu se nehodlá zbavit až do rozhodujícího souboje letos 4. listopadu.

McCainovi příznivci jeho pověrčivost hájí tím, že podobně se chová většina válečných pilotů. Prý hlavně kvůli tomu, že jejich osud visívá na vlásku za okolností, které nemohou ovlivnit. A tak jim nezbývá než se spolehnout na štěstí.

Jeho odpůrci tvrdí, že arizonský senátor nejspíše trpí obsesivně-kompulsivní poruchou. Jiní zase navrhují, aby mu někdo ukradl nějaký důležitý předmět z plejády amuletů před rozhodujícím kláním, a demokraté budou mít vítězství v kapse. Obamovi v ní zase alespoň zůstanou zbylé talismany.

Pověry v Bílém domě

Podle Jonathana Altera, novináře píšícího pro News week, by po zvolení byl „McCain nejpověrčivějším prezidentem od Franklina Delana Roosevelta“. O FDR (prezidentem v letech 1933-1945) je známo, že nesnášel třináctku. Třináctého nikdy necestoval, pokud mělo u oběda sedět třináct lidí, přizval k jídlu sekretářku. Další pověrčivý nájemník Bílého domu byl Ronald Reagan (prezidentem v letech 1981-1989) za vydatné podpory manželky Nancy, nadšené příznivkyně astrologie. Reagan nosil po kapsách zlatý přívěsek a minci pro štěstí, hojně klepal na dřevo a nikdy by například neprošel pod žebříkem, k čemuž, pravda, neměl zřejmě mnoho příležitostí.


INFO

Prevzali sme zo Spravodaja SISYFOS 3 / 2008 19. ročník.


Copyright © 2000—2008 Kontaktná adresa:
Spoločnosť PROMETHEUS
Pod Bánošom 14
974 11 Banská Bystrica
Bankový účet: vo VÚB č. 2373806858 / 0200
Adresa elektronickej pošty:
humanist@pobox.sk